Są nieodłączną, naturalną częścią każdego domu i mieszkania. Być może dlatego, większość z nas zdaje się ich nawet nie zauważać, jednak ich nagły brak, z pewnością dostrzeże każdy. W końcu jak można mieszkać w domu, który nie posiada drzwi? I tak jak do salonu, czy kuchni nie są one jeszcze tak konieczne, to jednak w przypadku pomieszczeń tak intymnych, jak toaleta, czy sypialnia, nie może być mowy o braku drzwi.

Dobre drzwi, poza tym, że estetycznie wyglądają oraz dobrze wpasowują się w wystrój domu/mieszkania, powinny być również mocne i praktyczne. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy drzwi jednolitych, czy może takich, które posiadają przeszklenia. Decydując się na drugą opcję, należy określić jak duże ma to być przeszklenie, jaki powinno mieć kształt oraz charakter – to znaczy, czy ma to być szkło matowe, czy może takie, które pozwala zobaczyć, co jest pod drugiej stronie drzwi. Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana jeśli do tej pory posiadaliśmy drzwi wpisujące się w kanon dawnego budownictwa, zaś trendy w budownictwie już dawno uległy gruntownym zmianom. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z koniecznością wymiany również ościeżnicy. Sam montaż drzwi nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak umiejętności, które z pewnością się przydadzą, to dokładność, a także solidność.

Niewątpliwie największego przemyślenia wymaga wymiana drzwi wejściowych. Po pierwsze, należy brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Muszą być więc one wykonane z porządnych, trwałych, wytrzymałych materiałów, a także posiadać porządny zamek.