Klimatyzator to nieskomplikowany, a także ostatnio coraz bardziej przystępny cenowo sposób na uregulowanie temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych oraz dostosowanie jej wielkości do własnych, indywidualnych potrzeb. Montaż klimatyzatora to dobry pomysł zarówno dla domu, jak i dla mieszkania, zwłaszcza, jeśli są one ulokowane w dużych miastach. Każdy, kto miał okazje mieszkać w jakiejś aglomeracji latem, dobrze wie o czym mowa.

Cenną informacją jest to, iż klimatyzatory dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: typu split oraz monoblokowe. Te pierwsze najlepiej nadają się do montażu w domkach jednorodzinnych, będąc również wygodniejsze w obsłudze. Tego typu urządzenia składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, podczas gdy w tej pierwsze zawarte są elementy niepowodujące hałasu, a w tej zewnętrznej, takie, których pracę można usłyszeć. Z tego powodu, część zewnętrzna jest lokowana na zewnątrz, aby nie zakłócać ciszy domowej. Jeśli mowa o klimatyzatorach monoblokowych, to mają w swojej obudowie zarówno elementy cisze, jak i głośne, co czyni je dosyć uciążliwymi w codziennym użytkowaniu. Są one więc wykorzystywane w ostateczności, bądź w pomieszczeniach, w których rzadko toczy się życie, a które wymagają regulacji temperatury.

Warto podkreślić, że każdy z wymienionych rodzajów klimatyzatorów można zamontować na stałe, ale także nadać im charakter urządzeń przenośnych. Montaż klimatyzatora, który jest sterowany za pomocą pilota, wymaga jego umiejscowienia w odpowiednio dużej odległości od innych urządzeń elektrycznych, jak na przykład radio, czy telewizor.