W niemal każdym wolnostojącym domu można spotkać skomplikowaną sieć kabli i przewodów, posiadających różne grubości i przekroje. Jest to prawdziwy labirynt niewidoczny jednak dla naszego oka, gdyż ukryty w ścianach, sufitach, czy podłogach. O czym mowa? Oczywiście o instalacjach elektrycznych. Warto mieć świadomość tego, że za wykonanie tego typu instalacji nie powinien, ani nawet nie może wziąć się każdy. Rozważając więc remont dotyczący radykalnych zmian oświetlenia domowego, rozmieszczenia gniazdek, czy modyfikacji domowych ciągów komunikacyjnych, należy te zadania zlecić elektrykowi, który posiada odpowiednie uprawnienia. Obowiązek ten jest zawarty w normach i wytycznych budowlanych.

Właściwie w każdym pomieszczeniu naszego domu powinno być obecne tak zwane oświetlenie główne, czyli takie, które jest rozmieszczone w centralnej części sufitu. Jeśli chodzi o gniazda elektryczne to najbardziej praktycznie będzie rozmieścić je w odległości minimum 50, jednak nie więcej niż 100 cm od każdego z rogów pomieszczenia. Najczęściej w tych obszarach ustawiane jest potem biurko, stół, czy szafka nocna, na których przeważnie stawiamy różnego rodzaju lampki.

Szczególną uwagę powinno się poświęcić kwestię dobierania właściwego oświetlenia w kuchni, która jest przecież swego rodzaju pracownią i warsztatem. Światło powinno mieć tutaj charakter roboczy oraz być rozmieszczone strategicznie. Najbardziej odpowiednie będą lampy ledowe. W jadalniach zaś centralną część pomieszczenia zajmuje duży stół i nad nim właśnie umieśćmy żyrandol, który będzie stanowił ochronę przed zbyt rażącym światłem.

www.x3mtv-tuners.pl