Podgrzewana podłoga była niegdyś zjawiskiem mało spotykanym, oryginalnym, kojarzącym się z prawdziwym luksusem. Dzisiaj, kiedy przemysł budowalny intensywnie się rozwija, powstają coraz to nowsze rozwiązania oraz technologie, nie jest to już taka niedostępna przyjemność. Decydując się na tak zwaną elektryczną podłogówkę, stajemy przed wyborem jednej z dwóch opcji grzewczych: przewody albo maty. Która z nich jest lepsza?

Przewody grzewcze umieszczone pod podłogą charakteryzują się identyczną zasadą ogrzewania, jak przy grzaniu za pomocą bardzo ciepłej wody, z tym, że w tym przypadku energia wytwarzana jest jako efekt prądu elektrycznego przepływającego przez te przewody. Ogrzewanie prądem jest mniej kosztowne, niż podgrzewaną wodą, jednak każda z tych alternatyw powinna być inicjowana na etapie tworzenia projektu domu. W przeciwnym razie, konieczny będzie radykalny remont, praca od samych podstaw, czyli zrywanie podłogi, montowanie nowych instalacji, co związane jest z mnóstwem poświęconego czasu i pieniędzy.

Maty grzewcze są rozwiązaniem wymagającym wyższych inwestycji finansowych niż dla przewodów, jednak znaczącym atutem jest tutaj mniejsza inwazyjność oraz łatwiejsze wprowadzanie pod podłogę – można je kupić w zestawach gotowych do montażu. O takie maty można więc bez większych konsekwencji pokusić się na etapie typowego remontu w domu, jak na przykład wymiana pokrycia podłogowego na nowe. Warto wspomnieć, że takie ogrzewanie podłogowe jest łatwe w regulacji, o ile zaopatrzymy się w odpowiednie czujniki temperaturowe.

www.katarzynalaska.pl