Coraz częściej można spotkać się z montażem rolet nie tylko wewnątrz domu/mieszkania, ale także po jego zewnętrznej stronie. Mają one przede wszystkim charakter antywłamaniowy, a więc ich celem jest odstraszenie oraz zapobieganie niepożądanym działaniom potencjalnych złodziei. Dobrze jednak wziąć pod uwagę podejrzenia, a także faktyczne przypadki, w których montaż rolet zewnętrznych bez jednoczesnego zaopatrzenia domu w dobry system alarmowy, raczej sprzyjał włamaniom, niż im zapobiegał.

Wybór rodzaju rolety zewnętrznej, a także sposób, w jaki zostanie ona zamontowana jest zależny przede wszystkim od czasu, w którym planujemy dokonać jej założenia – chodzi tu o montaż w trakcie budowy domu, bądź też na etapie, kiedy jest on już całkowicie gotowy. Materiały, z którego wykonane są rolety zewnętrzne to stal, aluminium lub różnego rodzaju, wytrzymałe tworzywa sztuczne. Możemy wyróżnić takie rodzaje rolet jak adaptacyjne, które montuje się do wstawionych już okien, zaś ich kaseta może być prawo-lub lewoskrętna; rolety do zabudowy, o których należy pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu, co jest spowodowane koniecznością pozostawienia przestrzeni na kasetę. Możemy wyróżnić także rolety nakładane, które integruje się z okienną ramą.

Istnieją opinie, że montaż rolet zewnętrznych przyczynia się również do mniejszych strat związanych z ogrzewaniem domu, którego koszty, jak wiadomo, rosną z roku na rok. Myśląc zaś o większym bezpieczeństwie dzięki założeniu rolet, zdecydowanie powinny iść o w parze z jednoczesnym montażem sprawdzonego systemu alarmowego.