Nowoczesny przemysł opiera się głównie na nieodnawialnych zasobach przyrody, których przetwarzanie często bardzo negatywnie wpływa na środowisko. Na szczęście naukowcy wynajdują coraz to nowe metody wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, które są o wiele korzystniejsze dla kuli ziemskiej i potencjalnie tańsze. Do nieodnawialnych, czy też konwencjonalnych zasobów, z których najczęściej korzysta przemysł zaliczamy ropę naftową, węgiel, gaz ziemny i torf.

Ich masowe spalanie prowadzi to bardzo szybkiej degradacji środowiska naturalnego. Alternatywne źródła energii dzielą się na odnawialne oraz syntetyczne, czyli syntezę paliw. Z tego pierwszego rodzaju korzystanie jest o wiele tańsze i nie wymaga niesamowitych nakładów na infrastrukturę.

Wykorzystanie tych rodzajów energii na szerszą skalę pozwoli nie tylko oszczędzić olbrzymie pieniądze przy przemyśle gospodarczym, ale dodatkowo zmniejszy liczbę zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, zagrażających zdrowiu ludzi. Na szczęście udział energetyki alternatywnej już rośnie. Niestety, jest to proces bardzo mozolny, który potrwa przez wiele lat.