Wymiana pokrycia podłogowego niemal za każdym razem wiąże się z dużą ilością pracy, bałaganu, a często również niemożnością użytkowania remontowanego pomieszczenia. W odpowiedzi na taką sytuację na rynku budowalnym pojawiły się jakiś czas temu gotowe płyty/elementy jastrychowe.

Ten interesujący, nowoczesny materiał stanowiący wygodne oraz efektowne pokrycie podłogowe stanowi połączenie dwóch przesuniętych w stosunku do siebie oraz fabrycznie sklejonych płyt, posiadających charakter gipsowo- włóknowy. Ich zastosowanie jest równoznaczne ze sprawnym przebiegiem prac remontowych. Rozwiązanie to bazuje ponadto na systemie, w którym nie występuje potrzeba przeprowadzania prac mokrych, co z kolei wiąże się z przerwami technologicznymi. Elementy jastrychowe można szybko ułożyć na podłożu. Zapewniają one ciepło, skutecznie chronią przed wilgocią, są dźwiękoszczelne oraz trwałe. Okazuje się, że nawet tam, gdzie łączą się spoiny, występuje znaczna odporność na obciążenia.

Płyty jastrychowe odznaczają się dosyć niewielką masą, będąc około cztery razy lżejsze niż tak zwane mokre wylewki. Idealnie sprawdzają się w przypadku stosowania podłogowego ogrzewania domu/mieszkania. Układanie tych elementów rozpoczynamy zawsze od narożników danego pomieszczenia. Dalsza praca opiera się zaś na tak zwanych zakładkach, na które nanosi się odpowiedni dla elementów jastrychowych klej. Na tak pokrytą klejem zakładkę nanosi się następną zakładkę. Każdorazowo należy pamiętać o ich odpowiednim dociskaniu. Materiał jastrychowy montuje się według systemu ciągłego, co zapobiega powstawaniu strat.