W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się zarówno budowa, jak i remontowanie domu pod kątem uzyskania jak najwyższego stopnia jego pasywności. Dom pasywny to inaczej dom energooszczędny. Jedną z częstych prac remontowych na rzecz podwyższenia pasywności budynku, jest tak zwany ciepły montaż drzwi i okien. Jak wiadomo, dużą rolę wśród okien domowych odgrywają te balkonowe, gdyż są efektowne oraz dostarczają znaczne ilości światła – wszystko ze względu na ich dosyć pokaźny rozmiar. Natomiast w przypadku montażu takiego okna w budynku pasywnym, mogą pojawiać się pewne problemy. Na szczęście są one do pokonania. Otóż, po pierwsze, konieczna jest eliminacja mostka cieplnego, a po drugie, należy zatroszczyć się o odpowiednią szczelność powietrzną w miejscu połączenia okna ze ściana.

Zasadnicza różnica pomiędzy pasywnym montażem okien, a tym typowym, klasycznym, związana jest ze sposobem uzyskania połączenia pomiędzy krawędzią okna, a nawierzchnią balkonową, czy tarasową. Z energooszczędnego punktu widzenia, tradycyjne wykonanie tak zwanej wylewki pod płytkami, nie jest zbyt trafionym pomysłem. Wszystko dlatego, że obecność owej wylewki niszczy warstwy termoizolacji, a także przyczynia się do powstania mostka termicznego.

Warto zaznaczyć, iż ciepły montaż okien w dużym stopniu rozwiązuje problem związany ze szczelnością oraz odprowadzaniem opadów atmosferycznych. Można tez pokusić się o wykonanie parapetów z blachy nierdzewnej. Które możemy pozyskać od firmy Corrado, która wykonuje gięcie blach Kielce, przy pomocy maszyn cnc. Jest on na tyle wytrzymały, że można po nim nawet chodzić.