Wiele osób decydujących się na zakup działki z domem jednorodzinnym robi to między innymi dlatego, że marzy o dużym i pięknym ogrodzie. Nie da się ukryć, że nie jest możliwa jego obecność w mieszkaniu w bloku, zatem tylko domy jednorodzinne dają tę niesamowitą możliwość. Ogród to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, ale też spotkań z najbliższymi, uprawiania hobby i oddawania się pasji. Można w nim hodować piękne drzewa, krzewy i kwiaty, ale też warzywa oraz owoce. Nie da się ukryć, że daje on naprawdę duże możliwości, stąd też istotne może się okazać również jego oświetlenie. Pozwoli ono wtedy na korzystanie z uroków ogrodu także wieczorami i nocą.

Zasadniczo niemalże w każdym ogrodzie możemy wyróżnić kilka typów lub rodzajów oświetlanych przestrzeni. Są to przede wszystkim ścieżki i chodniczki, które to wyznaczają szlaki komunikacyjne. W ich przypadku liczy się przede wszystkim dobre oświetlenie ogrodowe, które zapobiegnie potknięciom i upadkom. Oprócz tego wiele osób ma ochotę eksponować także swoją roślinność, która w świetle lamp będzie wyglądała nieziemsko. Szczęśliwi posiadacze tarasu lub altany na pewno zwrócą uwagę na to, by oświetlenie tych miejsc pozwalało na swobodne przesiadywanie w nich po zmroku, jedzenie, czytanie czy też granie w gry planszowe.

Oświetlanie ogrodu krok po kroku

Wiele osób zaczynających pracować nad oświetleniem ogrodu bardzo często zapomina o doświetleniu samych drzwi wejściowych, garażu lub bramy wjazdowej.

Powinno ono być uwarunkowane przez samą architektonikę budynku, która to pozwala na zastosowanie konkretnych rozwiązań. Jeśli dom stoi blisko bramy z pewnością do jej oświetlenia wystarczą lampy umieszczone na słupach bramy oraz nad drzwiami wejściowymi. W przypadku działek mających dłuższy podjazd pod dom koniecznie mogą się okazać także światła prowadzące – na słupach lub też w nawierzchni. Te drugie są o wiele nowszą opcją, choć warto tu zaznaczyć, że nie sprawdzi się ona wszędzie. Tradycyjne lampy na słupach oferują z pewnością dużo bardziej klasyczne i regularne oświetlenie. Rozpoczynając aranżację altanki lub tarasu powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami, co w salonie.

W końcu są to miejsca spotkań z bliskimi, wspólnych biesiad i imprez. W związku z tym oświetlenie to powinno składać się na pewno z jednej centralnej wiszącej lampy dającej ciepłe i dość rozproszone światło. Wspomóc należałoby ją o dodatkowe mniejsze wiszące lampy lub też kinkiety. Pozwoli to stworzyć przytulny klimat i na pewno zachęci do siedzenia w ogrodzie o zmroku. Wszystkie ścieżki ogrodowe powinny zostać bardzo dokładnie oświetlone, zwłaszcza gdy obejmują one schodki. Po zmroku widzimy o wiele gorzej, stąd też kwestie bezpieczeństwa powinny tutaj odgrywać kluczową rolę.

www.52um.pl