Pojęcie katalizator pochodzi z chemii i tak naprawdę trudno jest je zrozumieć. Są to w stanie przyswoić ci, którzy naprawdę znają się na tej dziedzinie lub tacy, którym jest to do czegoś potrzebne. Zwłaszcza, że katalizator niejedno ma imię a w zasadzie rodzaj.

Jest ich kilka i są mniej lub bardziej skomplikowane. Na szczęście tego pojęcia używa się także w innych dziedzinach. Skoro w chemii katalizator jest jakby wyzwalaczem, przyspieszaczem to można przełożyć jego funkcję także na inne sfery życia.

Nawet te najbardziej intymne, międzyludzkie sprawy nie obywają się bez katalizatora, a w zasadzie ma on zastosowanie i tutaj. Często wydarzenia lub osoby są katalizatorami reakcji niekoniecznie chemicznych albo powodują duże zmiany. Czasem pojawienie się kogoś ma tak olbrzymi wpływ na życie kogoś innego, że ciężko o lepsze niż katalizator określenie.

Pewnie każdy z nas przypomina sobie, że na jego drodze stanęła jakaś taka osoba, która zmieniła wiele. Może tkwiliśmy w beznadziejnym związku, albo mieszkaliśmy w brzydkim mieszkaniu, a może codziennie rano chodziliśmy do znienawidzonej pracy i dopiero dzięki komuś, kto nam pomógł samą swoją obecnością udało nam się to zmienić. Tak, katalizatory zdarzają się na każdym kroku.

Są nie tylko częścią układu silnika samochodu, ale i naszego życia uczuciowego czy też relacji międzyludzkich. Okazuje się, że są bardzo pomocne, aczkolwiek czasem niestety katalizator może przyspieszyć pewne niekorzystne zmiany i wydarzenia. Tego się niestety nie da uniknąć.