Każdy remont warto sobie najpierw dokładnie i szczegółowo zaplanować. Wbrew pozorom, dobre przygotowanie to już połowa sukcesu, czynność, która pozwoli na sprawny przebieg samych działań praktycznych, pomoże zadbać o istotne detale oraz nie zapomnieć o czymś ważnym. Ponadto, dysponując takim samodzielnie przygotowanym planem, można mieć większą radość i satysfakcję podczas odhaczania kolejnych, gotowych już rzeczy. Słowem, dzięki gruntownemu przygotowaniu do remontu, posiadamy większą kontrolę nad sytuację oraz świadomość kolejnych zmian oraz związanych z nimi szczegółów.

Kuchnia jest pomieszczeniem, która w sposób szczególny wymaga dokładnego przeanalizowania swoich wizji oraz planów remontowych. W końcu jest to przestrzeń domowa, w której spędzamy znaczną część czasu, czy to na gotowaniu, czy na rozmowach przy herbacie – w końcu w kuchni jest zawsze najprzytulniej! Zabierając się do odnowienia, wprowadzenia zmian w naszej kuchni, należy się zastanowić, czy chcemy wymieniać jakieś rury, przewody. Okazuje się, że tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać, trzeba zająć się w pierwszej kolejności. Podobnie sprawy mają się w przypadku futryn. Dalej można przejść do ścian oraz sufitów- niezależnie od tego, czy chcemy je pomalować, pokryć płytkami, czy tapetą, należy na początku odpowiednio przygotować powierzchnię.

Myśląc o zmianie mebli kuchennych, pożądanym jest dokładne ustalenie ich wymiarów oraz właściwie umiejscowienie zlewu i zmywarki. Wymagają one przecież podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej, która swoim zasięgiem nie obejmuje jednak całej kuchni.