Nie od dziś wiadomo, że remontu nie zaczyna się „od tak”. Najpierw trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, który zresztą zawsze warto mieć w przydomowym warsztacie na wypadek potrzeby. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, kiedy wszelkie prace remontowe, jakie wykonywane są w naszym domu, czy mieszkaniu, powierzamy ekipie remontowej, która zapewnia odpowiedni sprzęt oraz zajmuje się wszystkim od A do Z, łącznie ze sprzątaniem.

Niemniej jednak dobrze i wygodnie zawsze mieć pod ręką kilka narzędzi, co by nie trzeba było wzywać fachowca do zwykłego przymocowania obrazu na ścianie… Co więc zawiera taki podręczny, domowy mini-zestaw remontowy? Po pierwsze młotek i wiertarka, albo przynajmniej jedno z tych dwóch narzędzi – bez tego ani rusz! Z pewnością bardzo przydatna okaże się też wkrętarka, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas poszczególnych prac remontowych. Najlepiej zainwestować we wkrętarkę akumulatorową. Co więcej? Oczywiście poziomica, miarka, zestaw wkrętaków (powinny znajdować się w nim zarówno te płaskie, jak i krzyżakowe, najlepiej jeśli różnią się one pomiędzy sobą rozmiarem).

Planując wszelkie prace malarskie, nie zapominajmy o pędzlach, wałkach, czy drucianej szczotce. Wiele remontów dotyczy także pracy z drewnem. W tym przypadku niewątpliwie przyda nam się piła (wystarczy ta w mniejszym rozmiarze, jednak koniecznie zwróćmy uwagę na posiadane przez nie zęby, gdyż ich rodzaj decyduje o tym, jakie prace będą możliwe do wykonania), tarniki, czyli tak zwane pilniki do drewna, prowadnica do starannego przycinania listew.