Pianka poliuretanowa często przydaje się podczas różnych remontów przeprowadzanych w domu/mieszkaniu. Przede wszystkim jednak wydaje się ona być niezbędna podczas takich czynności remontowych, jak montaż okien oraz drzwi, a także czynności związane z ich uszczelnianiem. Tego typu pianki możemy spotkać najczęściej w postaci płynnej i sprężonej. Przechowuje się je w specjalnych puszkach, które posiadają zwykły zawór, bądź też pistoletowy. Po wydobyciu z puszki, pianka poliuretanowa ulega rozprężaniu, co jest widoczne poprzez kilkakrotne zwiększenie jej objętości. Zjawisko to pozwala na solidne i dokładne uszczelnienie, gdyż pianka potrafi wnikać nawet w najmniejsze szczeliny, czy otwory w drzwiach i oknach. Zaaplikowane w pożądane miejsce pianka, po kilku minutach ulega procesowi twardnienia. Jeśli zaaplikowaliśmy jej zbyt dużo, wówczas powstały nadmiar można odciąć.

Podstawowa zasada podczas poprawnej pracy z tego rodzaju pianką jest taka, że powierzchnia, na którą będzie ona nakładana powinna być dokładnie oczyszczona z wszelkiego rodzaju kurzu i zabrudzeń, zaś elementy znajdujące się w pobliżu rozsądnie będzie zabezpieczyć specjalną taśmą, tak by nie dostała się na ich powierzchnię aplikowana przez nas pianka. Jeżeli mamy do czynienia ze szczelinami podłużnymi, pionowymi, to piankę należy nanosić w zawsze w kierunku dół -góra.

Nie zaleca się nanoszenia zbyt dużych warstw piany naraz. Jednorazowo nie powinno się przekraczać grubości 3 cm. Jeżeli już przytrafi nam się przypadkowe zabrudzenie czegoś pianką, należy zaopatrzyć się w specjalny środek czyszczący. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas ich używania, gdyż w większości są to środki o silnych właściwościach żrących.